"SLOW LIFE" BO WOLNIEJ ZNACZY WIĘCEJ

"SLOW LIFE" BO WOLNIEJ ZNACZY WIĘCEJ


Zapraszam na kolejny wpis z cyklu bloggerzy piszą książki, dziś weźmiemy na tapetę najnowszą publikację Joanny Glogazy (z bloga Styledigger.com) pod patronatem Wydawnictwa Znak. Mowa oczywiście o Slow life drugiej pozycji autorki (obok Slow Fashiondotyczącej świadomego funkcjonowania. Książka ta poświęcona została tematyce uważnego życia tym samym propagując nurt slow life i skłaniając do refleksji nad celebrowaniem codzienności. Bloga Asi śledzę przeszło trzy lata,  uwielbiam jej styl pisania, a poprzednia publikacja poświęcona modowemu rozsądkowi jak najbardziej do mnie trafiła, tak więc Slow life zamówiłam w ciemno, jeszcze na przedpremierowych rezerwacjach w empiku i oczywiście nie pożałowałam zakupu. 

Slow life została opieczętowana hasłem zwolnij i zacznij żyć i trzeba przyznać, że to zdanie zdecydowanie odzwierciedla charakter pozycji. Książka została podzielona na sześć głównych części: Slow life to nie moda, to konieczność, Dowiedz się co tak naprawdę lubisz robić, Zorganizuj się, Odpocznij wreszcie, Czas zabawy oraz Relacje na 300%, a każdą z nich kończą rewelacyjne wywiady przeprowadzone przez autorkę z interesującymi ludźmi m.in Alexandrą Franzen czy Olą Budzyńską, które dzielą się receptą na własne slow. Ponadto w książce pojawiają się liczne ćwiczenia przygotowane przez autorkę, które mają pomóc nam w życiowej metamorfozie. Doskonałym zabiegiem jest również biblioteczka pojawiająca się z tyłu lektury, w niej znajdziemy przydatne strony, aplikacje i publikacje dotyczące filozofii prowadzenia uważnego życia. Autorka dzieli się z nami własną wiedzą, zdobytą  dzięki procesowi przemiany z trybu fast na slow. Tym razem nie mamy do czynienia z modą, ubraniami i robieniem zakupów, tu pojawia się coś znacznie ważniejszego - koncepcja życia w zgodzie z własnym ja. Przed nami jawi się konkretna, piękna wizja, w której to nawet szara codzienność może nabrać nieco kolorów. Autorka zdradza nam odpowiedzi na pytania: kiedy żyjemy pełnią życia?, czym możemy się zająć w wolnym czasie?, jak poprawić relacje z najważniejszymi dla nas ludźmi? Nie mami nas obrazami sadów, w których to możemy bez końca zrywać jabłka, jasno stwierdza, że koniecznym będzie wyznaczenie życiowych priorytetów. Dzięki książce możemy poznać tajniki sprawnej organizacji czasu, wartościowania obowiązków czy wyznaczania celów. Autorka przestrzega nas przed poddaniem się porażce albo opinii ogółu, uczy jak grzecznie, ale stanowczo odmówić pojawienia się w konkretnym miejscu zamiast niesprawnego lawirowania w słynnym zrezygnuję w ostatnim momencie - tu zostaje przytoczona bardzo pouczającą historia o samotnym przyjęciu urodzinowym koleżanki. Zostaje nam także wyjaśnione dlaczego nie  należy bać się podjęcia pierwszych kroków w zawarciu lub ożywieniu znaczącej dla nas relacji. Slow life Joanny Glogazy to prosta instrukcja obsługi prawdziwego życia, takiego jakie każdy z nas chce wieść, a nie wiedzie, bo podobno tak nie wypada.

Mogłabym napisać, że książka niezwykle mnie zaskoczyła jednak jej wysoki poziom nie był dla mnie żadną niespodzianką, wiedziałam, że egzemplarz wychodzący spod pióra Asi musi być udany. Pozycja napisana z dziennikarską starannością, ale prostym słowem, bogata w liczne przykłady, metafory i humorystyczne wtrącenia. Książka bez wątpienia skłania do refleksji nad własnym życiem i postępowaniem. Wizje celebracji codzienności brzmią tak prawdziwie, że czytelnik nawet nie wie kiedy zaczyna wcielać rady w życie. Niezwykle udana publikacja! Jedyne zastrzeżenia mam do samego wydania - nie do końca przypadł mi do gustu papier, identyczny pojawił się przy Slow Fashion i choć wydać by się mogło, że to irracjonalne to jednak momentami irytowała mnie jego faktura. Druga sprawa to zdjęcia. Prawdę mówiąc oczekiwałam nieco więcej fotografii - uchwycenia tej cennej celebracji życia i pod tym względem czuję leki niedosyt. Tak czy owak nie grafika lecz treść jest najistotniejszym elementem, a w wypadu Slow Life jest to tekst na wysokim poziomie. Serdecznie polecam, lektura dobra dla każdego.


Mieliście okazję przeczytać tę pozycje? Jak ją oceniacie?
Jestem również ciekawa Waszego zdania w sprawie nurtu "slow life", co sądzicie?
__________________________________________________________________________
Chcesz być na bieżąco z nowymi postami? Nic prostrzego!  Dołącz do obserwatorów Definiuję na bloggerze, snapchacie: definiuje_blog oraz  FANPAGE'U i INSTAGRAMIE 


"SLOW LIFE" BO WOLNIEJ ZNACZY WIĘCEJ